Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Bazyli Chróściechowski (ID: psb.3047.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 518.811 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, oficer Powstania Listopadowego (1830-1831)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Bazyli Chróściechowski, bohater PSB, 1787-1853

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 3 str. 455: psb.3047.1
    Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: CHRÓŚCIECHOWSKI Bazyli - Wszedł 1809 do 5 psk. Księstwa Warszawskiego, 1809 ppor., 1812 por. (Gembarzewski nie wymienia go). Odbył kampanie 1809 i 1812, dostał się do niewoli ros., 1815 wrócił do kraju. 12.15 dymisja z powodu stanu zdrowia w stopniu kpt., zajął się gospodarką. Po wybuchu powstania wrócił do służby jako mjr, otrzymał nominację na szefa sztabu siły zbrojnej woj. płockiego. 2.31 M. Radziwiłł powierzył mu misję zorganizowania powstań na Wołyniu, Podolu i Ukrainie. Nie wykonał jednak tego zadania, nie znając tamtejszych stosunków. Równocześnie zapewniał Dwernickiego o pełnej gotowości Wołyniaków do powstania. Kiedy korpus Dwernickiego wkroczył na Wołyń, okazało się, że tylko niewielu ochotników dołączyło do niego. Była to jedna z przyczyn, dla których korpus ruszył dalej w stronę Podola, co zresztą doprowadziło wkrótce do przejścia granicy austriackiej. Po powrocie do Warszawy Ch. otrzymał od Skrzyneckiego podobną misję organizowania powstania na Rusi. Uchodząc przed wojskami ros., przeszedł do Galicji. Przybył przez Szwajcarię 5.32 do Francji i należał od 23.7.32 do zakładu w Awi-nionie. Wnet przeniósł się do Marsylii, skąd 1.34 trafił do Privas. 8.34 wyjechał do Bar-le-Duc, a 2.35 znalazł się w Verdun, od 27.5.35 mieszkał w Paryżu, ale 4.37 przeniósł się do Tours. 7.42 wrócił do Paryża, jednak już 21.7.42 przybył do Blois, skąd po dwu dniach wyjechał do Pontoise w dep. Oise. 4.43 wyjechał do Auxerre, 6.44 przeniósł się do Beauvais. 10.52 ponownie w Bar-le-Duc. Początkowo związany z Czartoryskim, potem demokrata. Świadomy zarzutów, jakie mu stawiano, składając nań odpowiedzialność za klęskę powstania na Wołyniu i Podolu, przygotował „Rys historyczny powstania narodu polskiego na Wołyniu, Podolu i Ukrainie, a raczej działanie tajne stowarzyszeń patriotów w insurekcji na Rusi” oraz „Dwie epoki upadku niepodległości poi. w XIX w., czyli polityka książąt Czartoryskich”. Prace te pozostały w rękopisie i prawdopodobnie zostały zniszczone. Żył w ciężkich warunkach materialnych, czasem wspierały go organizacje dobroczynne. Zm. 12.53 w Paryżu, pochowany 14.12.53 na cmentarzu Montparnasse.
    sw.564162 Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego, Warszawa 1995-98

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 24.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.22.181.209