Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Julian Krawczyński (ID: teatr.58107.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 1.109.906 (top 93%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Julian Krawczyński, człowiek teatru, ?1887-1920/

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    KRAWCZYNSKI Julian (działał 1907-1921), aktor, śpiewak
    W 1907 i 1908 występował w zespole J. Myszkowskiego w Lublinie, w sez. letnich 1908 i 1909 był zaangażowany w zespole wodewilowym J. Bińkowskiego, z którym grał w Kaliszu w T. Letnim, a także wyjeżdżał na występy do Konina. W kwietniu 1909 wystąpił w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie. W lecie 1910 należał do zespołu warsz. Bagateli, występował w operetce Walc miłości. W 1911 grał w zespole operetkowym T. Miejskiego pod dyr. S. Książka w Kaliszu, występował także w Płocku (luty-marzec) i Warszawie w t. Renesans (sierpień) w sztuce „Wesoła buda”. Od 9 X do 21 XI 1911 należał do zespołu operetkowego J. Myszkowskiego, nast. wrócił do S. Książka i wyruszył z nim w objazd po Rosji (styczeń-luty 1912). W marcu i kwietniu 1912 z zespołem operetkowym B. Mareckiego i J. Myszkowskiego grał w Płocku, od końca kwietnia do końca września w Wilnie u B. Oranowskiego. Śpiewał tu w czternastu operetkach ważne partie tenorowe takie, jak: Armand („Hrabia Luksemburg"), Książę Roderyk („Sztygar"), Major Aleksy („Bohaterowie"). Od stycznia 1913 do kwietnia 1914 występował w Warszawie w t. Nowe Miniatury i Miniatury w programach estradowych, farsach, komediach i operetkach; podobał się jego „miły, tenorowy głos” w takich rolach, jak: Hermoz („Wyspa Tulipatan"), Ryszard Walter („Qui pro quo, czyli Lep na muchy"), Edward Marchall („Król kopalń"), Antoni („Zameldowana z własnych funduszów"), Wincenty („Koleżanki z Udziałowej"), On („Nareszcie sami"). W 1916 z zespołem Warszawskiego T. Miniatur występował gościnnie w Kijowie. W dniu 11 IV 1916 odbył się tu jego benefis („Prokurator w opałach"). W październiku 1918 z zespołem warsz. t. Miraż występował w Radomiu, a ok. 1921 w T. Miejskim w Grudziądzu. Był typem aktora wędrownego, o ładnym, choć nie szkolonym tenorowym głosie; prawdopodobnie chętnie szarżował i stosował niewybredne chwyty komiczne, skoro stał się pierwowzorem jednej z postaci powieści J. Maciejowskiego „Ludzie nie meldowani Bogu” (Warszawa 1923), będącej w istocie paszkwilem na prowincjonalne aktorstwo.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.58107.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 24.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.21.93.44