Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Stanisław Malinowski (ID: psb.16723.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 453.157 (top 38%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, oficer Powstania Listopadowego (1830-1831), student Uniwersytetu Warszawskiego (1829)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Stanisław Malinowski, bohater PSB, 1812-1890

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 19 str. 361: psb.16723.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 435): Malinowski Stanisław, Wydział Filozoficzny, sekcja Med., Fil., wpis 5 IX 1829
    Ur. w biednej rodzinie szlacheckiej w Rakowcu pod Rako-wem. W szkole kieleckiej, którą ukończył z odznaczeniem, był kolegą Piotra Ściegiennego, Stanisława Ropelewskiego i Antoniego Cyprysińskiego. Po roku studiów na Wydziale Lekarskim przeniósł się na Wydział Filozoficzny. Jako ochotnik w kampanii 1831 doszedł do stopnia porucznika w 9 P. Piechoty Liniowej i w 1 P. Strzelców Pieszych. Po upadku powstania przebywał w Krakowie, utrzymując się z nauczycielstwa w zakładzie wychowawczym Ludwika Królikowskiego i kontynuował studia. Brał czynny udział w konspiracji galicyjskiej, związany z partyzantką Zaliwskiego. W 1835 był członkiem Związku Republikanów Słowian, potem Zboru Krakowskiego Stowarzyszenia Ludu Polskiego jako przedstawiciel radykalnego jego kierunku; w 1836 sekretarz Zboru Głównego Stowarzyszenia działał pod nazwiskiem Bem. Był czynny w agitacji na wsi i wśród młodzieży studenckiej, ciesząc się dużym szacunkiem. W 1837 współtwórca tajnego radykalnego Związku Powszechnej Konfederacji Narodu Polskiego, przemianowanej na Związek Mazurski, a w 1838 w Związek Kosynierów w Galicji. Występował też pod pseudonimem Bem, Dobrowik, Krzew oraz Stanisław Szonert. Zmuszony do opuszczenia Galicji, od 1838 przebywał we Francji. Mieszkał w Paryżu, w 1839 w Strasburgu, potem w Poitiers, w 1842 przeniósł się ponownie do Paryża. Członek Komisji Korespondencyjnej Zjednoczenia, w październiku 1844 wstąpił do sekcji paryskiej Tow. Dem. Pol. Od stycznia 1845 wykładał w Szkole Polskiej w Batignolles. W 1846-1848, po śmierci jej dyrektora Hipolita Klimaszewskiego, był tymczasowym dyrektorem szkoły, a od 1853 przez 37 lat do śmierci jej dyrektorem, poświęcając całe swe życie wyłącznie wychowaniu młodzieży polskiej na emigracji. Rząd francuski odznaczył go palmami akademickimi i stopniem oficera wychowania publicznego. W 1856 podpisał akt odrzucający amnestię. W czasie powstania styczniowego współpracował z Komisją Wojenną Rządu Narodowego. W latach późniejszych był członkiem Stow. Podatkowego oraz Tow. Czytelni Polskiej. Jako dyrektor Szkoły Batignolskiej zerwał ze swym wcześniejszym radykalizmem i przeszedł do obozu konserwatywnego. Zmarł w Paryżu i został pochowany we wspólnym grobie polskim na cmentarzu Montmorency.
    Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: MALINOWSKI Stanisław - w powstaniu ppor. 1 psp.

źródła:
- pogrzeb: http://www.tombeauxpolonais.eu/content/malinowski-stanis%C5%82aw-1812-1890
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 29.03.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 44.192.47.250