Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Józefat Bolesław Ostrowski (ID: psb.21229.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 483.576 (top 41%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB i Wiki, student Uniwersytetu Warszawskiego (1824)

ilustracja

Rodzice

  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1770
  • zmarł
 
rodzice Zaloguj się
?1770-
   ? ?
|    |
2    3



|
Józefat Bolesław Ostrowski, bohater PSB, 1803-1871

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 24 str. 559: psb.21229.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 167): Ostrowski Józefat [Bolesław], Wydział Prawa i Administracji, sekcja Prawa, wpis 15 IX 1824
    26 IX 1827 otrzymał stopień mgra prawa oraz złoty medal za pracę na konkursie Wydziału Filozoficznego, po czym do wybuchu powstania był aplikantem sądowym. Współpracował w tych latach z „Dziennikiem Powszechnym”. Należał do spisku podchorążych i brał udział w powstaniu listopadowym. W grudniu 1830 mianowany został zastępcą sekretarza generalnego Komisji Rządowej Sprawiedliwości. Należał do lewicy Tow. Patriotycznego, w którym był b. czynny. Był wiceprezesem Towarzystwa. Wraz z Maurycym Mochnackim i Janem Ludwikiem Żukowskim wydawał pismo „Nowa Polska”. 27 VII 1831 przemawiał na obchodzie rocznicy rewolucji lipcowej, urządzonym przez Tow. Patriotyczne. Był również członkiem Tow. Wychowania Dzieci po Poległych Rycerzach Polskich. Skazany w 1832 przez warszawski Sąd Kryminalny na karę śmierci przez powieszenie, zamienioną przez Mikołaja I w 1834 na wieczną banicję. Po upadku powstania znalazł się na emigraciji w Paryżu, później, po wydaleniu z Francji, w 1837-1844 w Londynie, skąd wrócił do Paryża i został przysięgłym tłumaczem w prefekturze Policji. Gwałtowny przeciwnik ks. Adama Czartoryskiego. Atakował też ostro Adama Mickiewicza, występował w różnych latach z paszkwilami na Kazimierza Brodzińskiego, J. Czyńskiego, J. N. Janowskiego, Maurycego Mochnackiego, Zygmunta Krasińskiego, L. Mierosławskiego i gen. Dembińskiego. Jeden z inicjatorów deklaracji zakładu w Poitiers, potępiającej politykę Adama Czartoryskiego. Znakomity publicysta. Na emigracji znany jako „Ibuś”. Inne jego pseudonimy: B. J. O., J. B. Un Polonais, J. B. z Pobijan na Podolu. Członek Komitetu Lelewelowskiego i bliski Lelewela w początkach emigracji współpracownik. W 1835 został wybrany do Komitetu Emigracji wraz ze Zwierkowskim, Leonardem Chodźką, Karolem Różyckim, Bohdanem Zaleskim i Janem Ledóchowskim. Nikt z wybranych nie chciał jednak z nim zasiadać w Komitecie. Prostest przeciwko wyborowi O. podpisali w imieniu Gminy Agén 23 II 1842 m. in. Florian Gustajniewicz i Józef Wien. Był współpracownikiem wydawnictw Waleriana Krasińskiego. Autor wielu publikacji polityczno-publicystycznych, m. in. 5-tomowych Badań krytyczno-historycznych i literackich, dwutomowej The history of Poland (Londyn 1841), La France, la Pologne, Napoleon Bonaparte (Bruksela 1868) oraz publikacji Rewolucja 1830 i jej kierownicy (Paryż 1844). Wznowił również na emigracji i wydawał w Paryżu przez 12 lat (w 1833-1845) pismo polemiczne „Nowa Polska”. Zyskał sobie smutną sławę jako paszkwilant i denuncjator. Zmarł w niedostatku w Maux pod Pary-żym zaraz po oblężeniu pruskim, opuszczony przez wszystkich.

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 25.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 3.141.100.120