Sejm-Wielki.pl [start] M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego Zaloguj się kontakt
   Imię Nazwisko: 
Rewolucja! Mamy tu pierwszy milion Polaków / Top million of Poles are here now!

M Leon Czechowski (ID: psb.3692.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej pięciokrotnie większa (pół miliona osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 49 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Nowy Ranking WGM: 273.938 (top 28%), Stara waga koligacji PSB: 0 [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB i Wiki, ma nekrolog w Dzien. Pozn., oficer Powstania Listopadowego (1830-1831), podporucznik armia Królestwa Polskiego (1830)


rodzice Zaloguj się
?1770-
   Zaloguj się
?1770-
|    |
2    3|
Leon Czechowski, bohater PSB, 1797-1888
ilustracja

Rodzice

ilustracja
 • Zaloguj się
 • Urodzony prawdopodobnie w roku 1770
 • zmarł
 •  
 • Zaloguj się
 • Urodzona prawdopodobnie w roku 1770
 • zmarła
 •  

  Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 4 str. 314: psb.3692.1
   Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: CZECHOWSKI Leon - Ukończył szkoły w Samborze i Przemyślu, podjął studia na Wydziale Filozoficznym we Lwowie. Wszedł 1818 do p. gren. gw. jako podchor., 1824 ppor., przydzielony na instruktora do korpusu litewskiego w Grodnie, wrócił następnie do pułku. Uczestnik sprzysiężenia Wysockiego, bardzo aktywny w Noc Listopadową, wyprowadził na ulice siedem kompanii swego regimentu. W powstaniu 6.2.31 por., 13.6.31 kpt. 15 ppl., ranny pod Olszynką, przez kilka miesięcy pozostawał w lazarecie, na krótko przed upadkiem powstania wziął dymisję i schronił się w Galicji. Poszukiwany przez władze carskie. Ożenił się, gospodarował na roli, 1842 w Zalasowie w cyrkule tarnowskim, a 1845 na folwarku należącym do szpitala miejskiego w Tarnowie. W tym czasie był bliskim współpracownikiem Tyssowskiego w jego działalności konspiracyjnej. Przewidziany na jednego z dowódców powstania krakowskiego, przyspieszył jego wybuch na 18.2.46. W nocy z 18 na 19.2.46 stanął na czele grupy studentów i seminarzystów z Tarnowa, jednak wobec niewystąpienia innych oddziałów nie doszło do walki. W przebraniu chłopa usiłował zbiec na Węgry, ale został ujęty przez rebeliantów wiejskich we Frysztaku, skatowany do utraty przytomności i odstawiony do szpitala w Jaśle. Wytoczono mu proces o zdradę stanu, wyszedł na wolność 20.3.48 z amnestii ogłoszonej po wybuchu Wiosny Ludów. Uczestniczył w dalszych wypadkach, organizował gwardię narodową we Lwowie. Po zbombardowaniu miasta przedostał się na Węgry, gdzie na rozkaz Bema organizował w Bystrzycy Legion Polski. Otrzymał stopień płka. Kiedy większość dowódców węgierskich w Siedmiogrodzie złożyła broń przed Rosjanami, przedarł się 24.8.49 ze swym oddziałem do Nagybânya, a stąd do Komarna. Dostał się na krótko do niewoli austriackiej, ale zdołał zbiec przy pomocy Węgrów i wspólnie z Wincentym Budzyńskim przedostał się do Wielkopolski. Tu znalazł schronienie u Mielżyńskich w Miłosławiu, ale naciskany przez policję pruską i zagrożony wydaniem Rosji, wyjechał 1853 do Paryża. Od 11.61 w Zjednoczonej Emigracji Polskiej, od 3.63 prezes Komitetu Jednoczącej się Emigracji. 3.63 otrzymał od gen. Wysockiego komendę nad grupą ochotników, pragnących wziąć udział w powstaniu styczniowym. 15.3.63 przeszedł do Królestwa kolo Lucho-wa, mając 800 strzelców i kosynierów. Przez kilka dni walczył w Lubelskiem, jego oddział uległ zniszczeniu. Powróciwszy do Galicji, ukrywał się k. Przemyśla i Jarosławia, został jednak aresztowany. Wypuszczony na wolność w 1866, resztę życia spędził w Jarosławiu. 1887 zorganizowano mu jubileusz pięćdziesięciolecia jego wstąpienia do wojska. Zm. wkrótce po tej uroczystości.

  źródła:
  - zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q11754222
  ...

  Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1000.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
  Baza jest uzupełniana codziennie
  — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


  Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

  Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

  Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 07.12.2021.
  © 2002-2020 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
  IP: 54.211.101.93