Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Генеалогія нашчадкаў Вялікага сейма
Zaloguj się кантакт
Імя Прозьвішча: 

M Eugeniusz Ajnenkiel (ID: sejmprl.3733)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 988.780 (top 83%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


poseł na Sejm PRL (1947-1965), bohater Wiki

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Eugeniusz Ajnenkiel, poseł na Sejm PRL, 1900-1981

Uwagi

  • sejmprl.3733 http://bs.sejm.gov.pl/ Ajnenkiel Eugeniusz (1900-1981); historyk
    Także poseł do KRN (1944-1947) i na Sejm Ustawodawczy (1947-1952). Pseudonimy i kryptonimy: Ela, Lemiesz, Eug. Wnuk. Ukończył czteroklasową szkołę Polskiej Macierzy Szkolnej, uzupełniał naukę metodą samokształcenia na Wolnej Wszechnicy w dziedzinie prawa skarbowego i administracyjnego oraz na wykładach Uniwersytetu Ludowego im. Tadeusza Kościuszki i na kursach Towarzystwa Oświatowego "Naprzód". W listopadzie 1918 uczestniczył w akcji rozbrajania Niemców w Łodzi. Zasiadał w Łódzkim Okręgowym Komitecie Robotniczym (1917, 1923–1931, m.in. jako sekretarz). Redagował organ Łódzkiego Okręgowego Komitetu Robotniczego "Łodzianin" oraz "Sztandar Pracy". Działał w radzie Kasy Chorych, Związku Pracowników Komunalnych i Instytucji Użyteczności Publicznej, Okręgowej Komisji Związków Zawodowych w Łodzi, Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego, Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był (wiceprezesem Rady Nadzorczej Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Lokator" i wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Banku "Społem" w Łodzi. W pracy zawodowej był urzędnikiem skarbowym (po ukończeniu kursu Polskiej Straży Skarbowej w 1919). Od czerwca 1923 pracował w Zarządzie Miejskim w Łodzi (do wybuchu II wojny światowej), m.in. jako sekretarz Prezydium Magistratu i redaktor "Dziennika Zarządu m. Łodzi". Od listopada 1938 pełnił funkcję kustosza ds. organizacji Muzeum Walk Niepodległościowych im. Józefa Piłsudskiego. -- We wrześniu 1939 współkierował obroną przeciwlotniczą Łodzi. W grudniu 1939 został aresztowany, a w styczniu 1940 wysiedlony do Krakowa, gdzie przeżył okupację, pracując w Krakowskiej Miejskiej Kolei Elektrycznej oraz działając w PPS-Wolność, Równość, Niepodległość. Działacz PPS (wydalony z partii w październiku 1948, po zgłoszeniu zastrzeżeń wobec warunków zjednoczenia z PPR). Wiceprezydent Łodzi (1945-1948, 1956-1957). Od 1956 w PZPR. Radny Miejskiej Rady Narodowej w Łodzi (1957-1973). Działał w Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego. Pracował jako dyrektor Biura Dokumentacji Technicznej Remontów Budowlanych Przemysłu Lekkiego, wicedyrektor łódzkiej Izby Rzemieślniczej, inspektor techniczny w Przedsiębiorstwie Montażu Urządzeń Kopalń Rud w Łodzi. Historyk ruchu robotniczego (ok. 250 publikacji o historii ruchu robotniczego i kultury robotniczej), organizował Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi. Działał w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi (w 1957 współzałożyciel, w latach 1959–1967 przewodniczący zarządu) i Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (przewodniczący Oddziału Łódzkiego, członek Zarządu Głównego).

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 05.05.2025.
© 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.188.246.41