Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

Ż Celina Maria Klimczak (ID: teatr.11829.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.002.519 (top 84%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1890
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1890
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1890-
   Zaloguj się
?1890-
|    |
2    3



|
Celina Maria Klimczak, bohater Wiki, 1916-1977

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    KLIMCZAK Celina Maria (30 V 1916 Kraków - 23 X 1977 Łódź), aktorka
    Była córką Franciszka i Marii Klimczaków. W 1934 zdała w Krakowie maturę a w 1935 eksternistyczny egzamin aktorski. Zaangażowana do zespołu krak. T. im. Słowackiego, w sez. 1935/36 zagrała Lissę („Stare wino szumi"), Nike spod Maratonu („Noc listopadowa"), Zosię („Krakowiacy i Górale"). Współpracowała też z T. Artystów Cricot: brała udział w przedstawieniu „Trójkąt i koło” wg „Niemego kanarka” (listopad 1937). W sez. 1937/38 występowała w T. Objazdowym Samorządów Woj. Białostockiego z siedzibą w Grodnie (grała m.in. Alicję w „Jimie i Jill”, Marylkę w „Pod zarządem przymusowym"), a w sez. 1938/39 w objazdowym T. Wołyńskim z siedzibą w Łucku. Podczas okupacji niem. mieszkała w Krakowie; brała pryw. lekcje gry aktorskiej u J. Osterwy. W 1945-47 należała do zespołu T. im. Słowackiego (od sez. 1946/47 wspólnie z Starym T. pn. Miejskie T. Dramatyczne); grała tu m.in. Med („Żeglarz"), „uchodziła za jedną ze zdolniejszych z młodego pokolenia” (W. Horzyca). Na sez. 1947/48 przeniosła się do T. Polskiego w Bydgoszczy (grała m.in. Ksantypę w „Obronie Ksantypy”, Bertę w „Świerszczu za kominem"). W sez. 1948/49 grała w T. Ziemi Pomorskiej w Toruniu, m.in. Rainę („Żołnierz i bohater"), Krystynę („Kobieta we mgle"). W 1949-59 była w T. Powszechnym w Łodzi; do najwybitniejszych jej ról w tym teatrze należały: Gabriela („Rozbitki"), Liesel („Niemcy"), Hanka („Moralność pani Dulskiej"), tyt. w „Antygonie” J. Anouilha i w „Eugenii Grandet”. Po opuszczeniu Łodzi, w sez. 1959/60 (do 31 XII) występowała w T. Nowym w Zabrzu (grała „Marię Stuart” w dramacie J. Słowackiego), a w 1961-64 (do 25 V) w T. im. Siema-szkowej w Rzeszowie, gdzie zagrała swoje najciekawsze role, takie jak: Elwira („Mąż i żona"), tyt. w „Medei”, Magdalena („Pierścień wielkiej damy") i Matylda von Zahnd („Fizycy"). O tej ostatniej roli pisał J. Maśliński, że była znakomita, zagrana „szlachetnymi środkami: doskonała naturalność i wiarygodność w ramach profesji lekarskiej, przewaga intelektualna nad otoczeniem, autentyczne przywiązanie do sióstr - współpracownic i jakaś nieuchwytna rezerwa myślowa, narastająca z biegiem sztuki. Ta psychologiczna (z dyskretnym zabarwieniem rodzajowości) linia roli dała konsekwentnie w finałowym wybuchu radość osobistego wyzwolenia. To stara panna - kaleka triumfowała intelektualnie piękniejąc przy tym jak dzieweczka”. W 1964 wróciła do Łodzi i do końca życia występowała w T. Nowym. Najważniejsze jej role z tego okresu to: Kasandra („Trojanki"), Jadwiga („Wicek i Wacek"), Pani Dobrójska („Śluby panieńskie"), Pani Dyndalska („Damy i huzary"), Brygida („Wygnańcy"), Lady Bracknell („Brat marnotrawny"), Valentowa („Operetka"), Ekermanowa („Egzamin"). Grała też w filmach pol. i w telewizji.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.11829.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
© 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowska Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Maria Jadwiga Minakowska

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 18.218.169.79