Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Tadeusz Kański (ID: teatr.11867.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.002.520 (top 84%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Tadeusz Kański, bohater Wiki, 1902-1950

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    KAŃSKI Tadeusz, właśc. T. Drohomirecki, także Hartman (19 VII 1902 Raj k. Brzeżan -5 VIII 1950 Warszawa), aktor
    Studiował architekturę na Politechnice Lwow., a równocześnie uczył się aktorstwa w szkole dramatycznej. Następnie wyjechał do Włoch; był m.in. w Turynie i Florencji uzupełniając studia w obu dziedzinach. Od 1926 grał w filmach wytwórni S. Pittalugi w Turynie. Po powrocie do kraju grał w filmach pol., był scenarzystą filmu „Sygnały” (1938), brał także udział w realizacji niektórych filmów. Uczył się w szkole dram. F. Frączkowskiego we Lwowie i w 1933-36 występował w lwow. T. Miejskich, a w 1937-39 w T. Polskim w Warszawie. Jego role, m.in.: Doktor Rellia („Krzyk"), Brutus („Juliusz Cezar"), Franek („Cyganeria paryska"), Profesor („Papa Nikoluzos"), Ob. Parzenica („Gałązka rozmarynu"), Rycerz Czarny („Wesele"), Kudlicz („Noc listopadowa"), Duch („Hamlet"). W czasie II wojny świat. przebywał początkowo w Warszawie; w kwietniu 1941 po zamachu na Igo Syma został wraz z innymi aktorami wywieziony do Oświęcimia ; organizował tu występy artystyczne. Brał udział w powstaniu warszawskim. Koniec wojny spędził w Zakopanem, gdzie zaraz po wyzwoleniu brał aktywny udział w organizowaniu życia kulturalnego. Jako członek miejscowej Rady Narodowej zorganizował Związek Pracowników Sztuki, przyczynił się do wznowienia działalności prasy, radia, teatru. Od 1945 był dyr. okręgu pomorskiego w Polskim Radiu. W 1947 objął stanowisko zastępcy naczelnego dyr. Państw. Przedsiębiorstwa „Film Polski”. Następnie przeszedł do działu realizacji filmu i nakręcił w 1949 wraz z A. Vergano „Czarci Żleb” (był współreżyserem, scenarzystą, grał także jedną z ról); za realizację tego filmu otrzymał Państw. Nagrodę Artyst. II stopnia. Po wojnie w t. nie występował. Zajmował się przekładami dramatów (m.in. z włoskiego przetłumaczył „Krzyk"), był autorem sztuki „S.O.S.”, pisał słuchowiska radiowe.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.11867.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
© 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.145.164.105