Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Stanisław Jasiukiewicz (ID: teatr.2367.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.002.614 (top 84%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1890
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1890
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1890-
   Zaloguj się
?1890-
|    |
2    3



|
Stanisław Jasiukiewicz, bohater Wiki, 1921-1973

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    JASIUKIEWICZ Stanisław (14 V 1921 Postawy na Wileńszczyźnie - 27 VI 1973 Warszawa), aktor
    Był synem Jana J. i Michaliny z Sienkiewiczów, mężem Zofii Komorowskiej, aktorki (ślub 1951 we Wrocławiu). W 1928-39 uczęszczał do szkoły w Postawach. Po wybuchu II wojny świat. zgłosił się na ochotnika do armii pol. i brał udział w kampanii wrześniowej. Po powrocie do domu wstąpił do dziewiątej klasy ros. szkoły średniej, którą ukończył w 1941. Po zajęciu Wileńszczyzny przez wojska niem. w 1941 pracował kolejno jako: malarz szyldów, robotnik, urzędnik w magistracie. W okresie tym działał również w konspiracji. Od stycznia 1944 walczył w IV Brygadzie Partyzanckiej AK. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został zmobilizowany i wcielony do zapasowego pułku piechoty na terenie ZSRR (Kaługa). W styczniu 1946 powrócił do kraju i zamieszkał w Toruniu. Podjął tam studia na Wydz. Sztuk Pięknych Uniw. Mikołaja Kopernika. Występował równocześnie przez jeden sez. w T. Domu Żołnierza, gdzie debiutował (5 X 1946) jako Jan („Śluby panieńskie") i na scenie tej zagrał kilka ról. W 1947-49 studiował na Wydz. Aktorskim PWST w Łodzi. W dyplomowym przedstawieniu absolwentów wystąpił jako Oleg Koszewoj („Młoda Gwardia"). Jesienią 1949 został zaangażowany do T. Dramatycznych we Wrocławiu. Debiutem zaw. J. była rola Griniowa („Moskiewski charakter”, 26 XI 1949). Obsadzany pocz. przede wszystkim w rolach amantów, jak np. Ryszard („Henryk VI na łowach"), Kleant („Skąpiec"), Nielkin („Małżeństwo Kreczyńskiego"), wykazał nowe możliwości w życzliwie przyjętych, tak odmiennych rolach, jak: Platon Kreczet („Chirurg”, 1953), Armando („Bieg do Fragala”, 1953), Juliusz Fuczik („Wkrótce zakwitną kasztany”, 1954). Jesienią 1955 zagrał z wielkim sukcesem Gustawa-Konrada w „Dziadach” w T. Polskim w Warszawie i od tej chwili związał się z tą sceną do końca życia.
    W okresie warsz. przeważały role z repertuaru romantycznego; najważniejsze z nich to: Henryk Dar-nley („Maria Stuart” J. Słowackiego, 1958), Zbigniew („Mazepa”, 1958), Ksiądz Negri („Beatrix Cenci”, 1959), Margrabia Posa („Don Karlos”, 1960), Semenko („Sen srebrny Salomei”, 1963), powtórzenie roli Gustawa-Konrada (1963), Von Kalb („Intryga i miłość”, 1969). Chętnie podejmował się również interpretacji postaci charakterystycznych, komediowych a nawet groteskowych: Wielki Książę Konstanty („Noc listopadowa”, 1960), Poeta („Wesele”, 1961), Dymitr („Bracia Karamazow”, 1963), Melchior Abłoputo („Oni”, 1966), Król („Król Czwarty”, 1966), Zawilec („Sułkowski”, 1968), Nozdriew („Martwe dusze”, 1969), Szambelan Kawalerski („Ciotunia”, 1970). Ostatnią rolą, którą zagrał w T. Polskim był Szmaga w „Niewinnych winowajcach” (16 X 1971). W 1972-73 uczestniczył tylko w próbach. Choroba nie pozwoliła mu wystąpić już na scenie w sztukach: „Klik-klak” i „Uczeń diabła”. W Warszawie zagrał łącznie czterdzieści sześć ról (nie licząc występów estradowych i wieczorów poetyckich). Z Wrocławiem łączyła się „sceniczna młodość” J., z Warszawą „sceniczna dojrzałość”. W filmie debiutował w roli żołnierza radzieckiego („Miasto nieujarzmione”, 1950). Z wielu jego ról film. wyróżniono: Gąbińskiego („Celuloza"), Konrada Guderskiego („Wolne miasto"), Stefana Ziarno („Ostatni strzał"), Ulricha von Jungingena („Krzyżacy"), majora „Dziadka” („Dzień oczyszczenia"), Władysława Tarkowskiego („W pustyni i w puszczy"), przeora Kordeckiego („Potop"). Dwa ostatnie filmy wyświetlono już po jego śmierci. Występował również w filmach telewizyjnych, m.in. jako Stanisław Kos-"Weset” w serialu „Czterej pancerni i pies”, gen. Fister („Stawka większa niż życie"), gen. Rudenko („Epilog norymberski").
    Był popularnym aktorem telewizyjnym. Po brawurowo odegranym w 1956 Delfinie Karolu w „Skowronku” J. Anouilha (rola scen. i telewizyjna równocześnie), interpretował postacie zarówno ze sztuk poetyckich, realistycznych, jak też z repertuaru sensacyjnego (liczne Kobry). Zagrał ponad sześćdziesiąt ról telewizyjnych, do ważniejszych należały: Holofernes (Judyta), Siergiej („Irkucka historia"), rola tyt. w „Fauście”, Izquierdo („Montserrat"), Tietieriew („Mieszczanie"). Występował często także w t. radiowym. Aktor dużego formatu, wszechstronny, o dużej rozpiętości środków wyrazu, zajął wybitną pozycję artyst. wśród swoich rówieśników. J. Kott pisał o nim m.in.: „Jasiukiewicz jest dla mnie jednym z najbardziej interesujących aktorów swojego pokolenia. Łączy coraz doskonalsze rzemiosło z wrażliwością i żywą inteligencją”. Sprzyjające warunki zewnętrzne: dźwięczny głos, przystojna twarz, pełne wyrazu duże, głęboko osadzone oczy, szlachetna sylwetka - w połączeniu z trafnym wyczuciem epoki i umiejętnością przekazania wewnętrznego żaru, napięcia, tragizmu - predestynowały go do ról romantycznych, w których porywał siłą dram. i dynamizmem (najgłośniejsze: Gustaw-Konrad, Posa). Środkami pełnymi ekspresji posługiwał się również i w niektórych rolach komicznych, np. znakomity, parodystyczny Abłoputo czy Szambelan Kawalerski. Potrafił jednak być także bardzo dyskretny, powściągliwy, stonowany, finezyjnie wydobywając zarówno akcenty humoru, ironii, poezji, jak i złożoność skomplikowanej psychiki (np. Delfin Karol, Król Czwarty, Dymitr, Poeta). Świetnie prowadził dialog, łatwo nawiązywał kontakt z partnerem, uwiarygodniał przeżycia, zręcznie przerzucał się z jednej tonacji w drugą: od skupienia, ascezy, opanowania emocji do otwartej eksplozji utajonych pasji. Owa dwoistość stała się znamienną cechą jego dojrzałego aktorstwa. Był aktorem o dużej samowiedzy i samokontroli. W pracy artyst. cenił intelekt. Tworzył sylwetki bogate, wielowymiarowe, czasem niedopowiedziane, niedookreślone i przez to właśnie prawdziwe i fascynujące. Łączył umiejętność operowania współczesnymi środkami wyrazu z tradycją estetyki pol. sceny. Miał wiele ważnych osiągnięć w zakresie ról charakterystycznych i komediowych. W pamięci widzów zapisał się jako wybitny kontynuator pol. aktorstwa romantycznego. Duże walory moralne - koleżeńska, otwarta, społeczna postawa, poważny stosunek do zawodu, osobisty urok sprawiały, że był powszechnie ceniony i lubiany zarówno w środowisku artyst. jak i przez publiczność.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.2367.1
    Epitafium na cm. Powązkowskim:
    Ś.P.
    STANISŁAW
    JASIUKIEWICZ
    AKTOR
    14.V.1921 - 27.VI.1973

źródła:
- pogrzeb: Urz. M. st.W-wy http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=23509
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
© 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowska Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Maria Jadwiga Minakowska

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 18.116.230.250