Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Władysław Jaworski (ID: teatr.46482.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.032.135 (top 87%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • żona (ślub: w roku 1879, Busko-Zdrój (obecn. woj. świętok.), ): Zaloguj się, człowiek teatru ?1853-1887/
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      JAWORSKI Władysław, pseud. Werner (ur. 21 stycznia 1852, Gorzków - zm. 1909 Lwów), aktor, reżyser, dyr. teatru
      Był mężem => Marii Werner. Debiutował pod nazwiskiem Werner. W 1870-72 występował w Samborze, Przemyślu i Tarnowie w zespole K. Wołłowicza, potem w zespole P. Woźniakowskiego. Od 1 IV 1872 i przez sez. 1872-73 występował w t. krak., wyjeżdżając z jego zespołem do Poznania i Krynicy. W sez. 1873/74 grał w t. pozn., w 1875 w Łodzi (lipiec) i Kaliszu w zespole J. Łuby, potem przeniósł się do zespołu J. Mikulskiego, następnie grał w zespole A. Lubicza. W sez. letnim 1876 występował w warsz. t. ogr. Alkazar i TivoIi, w lutym i marcu 1877 prowadził z F. Idziakowskim i Ł. Kościeleckim zespół działowy w Kaliszu, potem prawdopodobnie w Płocku i Lublinie, w lecie tego roku (13 VI-13 VII) prowadził wspólnie z F. Idziakowskim warsz. t. ogr. Pod Lipką (w tym czasie obaj starali się bez skutku o dyrekcję t. w Lublinie). Od października do grudnia tego roku był w zespole J. Rybackiego w Radomiu, w sez. 1877/78 w dalszym ciągu w zespole J. Rybackiego w Kielcach, w lecie 1879 występował w zespole F. Idziakowskiego w Busku. Od 25 I do 7 IV 1880 prowadził wspólnie z F. Idziakowskim t. w Piotrkowie i Częstochowie, potem występował w zespole B. Kremskiego i H. Wójcickiego w Lublinie, a od 2 XII 1880 został zaangażowany do t. krak. i występował tam przez dwanaście lat, wyjeżdżając w sez. letnich do zespołów prowincjonalnych, m.in. T. Smotryckiego, E. Rygiera, E. Baczyńskiego. W 1893 występował krótko w t. niem. w Pradze, potem przeniósł się do t. lwów. i wrócił do nazwiska Jaworski. W tym t. występował do końca życia z wyjątkiem 1894, kiedy to wspólnie z W. Antoniewskim prowadził przez pewien czas zespół występujący w Stanisławowie, Kołomyi i Czerniowcach. J. uważany był za użytecznego aktora charakterystycznego, wg cytowanych przez F. Pajączkowskiego recenzji „wyniosła postać, zamaszyste ruchy predestynowały go głównie do ról kontuszowych”. Grał m.in. Petryłłę („Miód kasztelański"), Cześnika („Zemsta"), Wojewodę („Mazepa"), Hetmana („Horsztyński"), Radosta („Śluby panieńskie"), Damazego („Pan Damazy"), Bartosza („Kościuszko pod Racławicami"), Czepca („Wesele"). W t. lwow. pełnił również funkcje reżysera. Żonaty był z Marią z Jarczyńskich, 1° v. Błońską.

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.46482.1
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.81920.3

    źródła:
    - ślub: Akt małżeństwa: Busko-Zdrój (obecn. woj. świętok.), rok 1879, nr aktu 11 [indeks na http://geneteka.genealodzy.pl/]
    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
    © 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.135.194.164