Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Mikołaj Stefan Lewicki (ID: teatr.46878.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.115.592 (top 93%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • żona (ślub: dnia 14 I 1912): Zaloguj się, człowiek teatru ?1888-1923/
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      LEWICKI Mikołaj Stefan (1870 - 1 VIII 1944 Warszawa), śpiewak, reżyser
      Był mężem => Melanii Wohl (ślub 14 I 1912). Pochodził z rodziny ukr. z Galicji Wschodniej. Kształcił się w konserwatorium we Lwowie; był uczniem W. Wysockiego. W 1892 występował w ukr. zespole tow. Ruska Besida; śpiewał też na ukr. koncertach. W t. lwow. debiutował 6 XII 1894 w partiach Turiddu („Rycerskość wieśniacza") i w 1895 został zaangażowany. W lecie 1895 występował w Krakowie. 12 X 1898 debiutował w WTR w partii Grabca („Goplana") i został przyjęty do zespołu opery. W lipcu 1899 wyjechał na dalsze studia śpiewacze do Włoch i w 1901 występował w mniejszych miastach włoskich, m.in. w Novi Ligure. W początku 1902 był na występach gościnnych w t. lwow. i śpiewał 22 II partię Don Josego („Carmen"), 2 III - Alfreda („Traviata"), 11 III -Wilhelma („Mignon"). W T. Wielkim w Warszawie wystąpił 8 IV 1902 w partii Don Josego („Carmen") i został zaangażowany do zespołu WTR, gdzie śpiewał partie tenorowe, jak np. Jontek („Halka"), Dzidzi („Hrabina"), Almaviva („Cyrulik sewilski"), Damazy („Straszny dwór"), Rudolf („Cyganeria"). W lecie 1903 występował gościnnie w Krakowie. W 1908 zaczął pracować jako reżyser opery warsz.; występował wtedy coraz rzadziej. W Warszawie wystawił m.in. „Holendra tułacza”, „Śpiewaków norymberskich” (1908), „Thais” (1909), „Quo vadis” (1910), „Jolantę” (1911). Na stanowisku reżysera pozostał do 1915, potem został ewakuowany w głąb Rosji i przebywał tam do 1923 pracując m.in. w operze wTyflisie. Powróciwszy do kraju od sierpnia 1923 do 1926 zajmował stanowisko reżysera opery w T. Miejskim we Lwowie. W listopadzie 1926 obchodził w sali Tow. Muzycznego we Lwowie jubileusz trzydziestolecia pracy. W 1932-33 był znowu reżyserem T. Wielkiego w Warszawie, gdzie wystawił m.in. „Turandot”.

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.46878.1
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.82051.2

    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
    © 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.147.73.112