Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Alfred Lubelski (ID: teatr.59920.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 1.002.706 (top 84%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Alfred Lubelski, bohater Wiki, ?1888-1923

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    LUBELSKI Alfred (działał 1908-1919), aktor, piosenkarz, dyr. kabaretu
    Studiował medycynę w Paryżu, równocześnie występując jako piosenkarz w kabaretach paryskich oraz w pol. Oberży Pieśniar-skiej, skąd przywiózł bogaty repertuar franc. piosenek, a przede wszystkim późniejszy wielki przebój Momusa „Biały pokoik”. W końcu 1908 przybył do Warszawy i został przez A. Szyfmana zaangażowany do zespołu kabaretu artyst. Momus. Wkrótce stał się jednym z jego najpopularniejszych wykonawców. W „Kurierze Warszawskim” W. Rabski stwierdził: „Jakby urodził się dla kabaretu. Głos przedziwnie miły, w każdym słowie i ruchu znać kulturę artysty” (cyt. za H. Karwacką). Przy niezbyt korzystnych warunkach zewnętrznych, obdarzony był dużym wdziękiem i muzykalnością, a jego występy odznaczały się wielką kulturą i „paryską lekkością”. Szyfman wspominał, że „okazał się chansonnierem o przyjemnej nonszalancji w najlepszym stylu, łatwo nawiązującym kontakt z publicznością, dowcipnym i taktownym, tak w zaczepkach, jak i w ripostach”. Komponował też muzykę do niektórych piosenek. W październiku 1909 odbyły się trzy ostatnie jego występy, po których wrócił do Paryża kontynuować studia. Brał udział w charytatywnych przedstawieniach kabaretowych jako wykonawca i kier. muz. 7 II i 3 III 1910. Wkrótce jednak znów był w Warszawie i do 1914 jeszcze kilkakrotnie wyjeżdżał i wracał, nie mogąc rozstać się ze sceną. W sierpniu 1910 z zespołem aktorów z Momusa występował w Ciechocinku, nast. w warsz. kabarecie Maska, w Dolinie Szwajcarskiej (potem pn. Karczma Babińska); 3 XI Momus wznowił działalność pod dyr. L. Wystawiono fragm. utworów A. Musseta i programy poświęcone piosence franc. z udziałem wykonawców z Paryża, m.in. twórcy Chat Noir Andre Gila, nie osiągnięto jednak większego powodzenia; 3 III 1911 odbył się benefis L., który miał być jednocześnie jego pożegnalnym występem. Ostatecznie kabaret zamknięto w kwietniu t.r., a zespół pod dyr. L. udał się na występy, m.in. do Płocka, Kalisza, Włocławka (maj-wrzesień) oraz Petersburga (październik). W sez. 1912/13 L. grał gościnnie w warsz. t. Miniatury, w czerwcu 1914 - w Płocku. Zapewne ostatnim jego występem był udział w koncercie na statku „Pan Tadeusz” na Wiśle (13 VI 1914). W 1914 wystąpił w filmie „Wróg tanga”. Dalsza jego działalność nie jest znana; wiadomo że w 1919 mieszkał w Paryżu.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.59920.1

źródła:
- zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q29549390
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
© 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.135.194.164