Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

Ż Antonina Miklaszewicz (ID: teatr.76186.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 906.901 (top 76%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1740
  • zmarł
 
rodzice Zaloguj się
?1740-
   ? ?
|    |
2    3



|
Antonina Miklaszewicz, bohater Wiki, 1773-1822

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • Mąż (ślub: dnia 2 II 1792): Zaloguj się ?1760-
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      CAMPI Antonina, z Miklaszewiczów, Mikłaszewiczów (10 XII 1773 Lublin - 3 IX 1822 Monachium), śpiewaczka
      Była córką Miklaszewicza (Mikłaszewicza), muzyka katedry lub. i dyr. orkiestry. Od wczesnych lat wyróżniała się wspaniałym głosem. Pierwszy raz wystąpiła publicznie w 1785 w Lublinie. W 1788 została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta. Od maja 1789 studiowała w królewskiej szkole śpiewu pod kier. L. Persechiniego. Śpiewała dość często na koncertach w Warszawie (m.in. 13 IV 1789); 3 i 4 VII 1790 wystąpiła w operze „Vergine del Sole”. W dowód uznania otrzymywała często od króla prezenty. Na zaproszenie D. Guardasoniego, antreprenera opery włos. w Pradze, wyjechała w 1791 (po 27 IV) do stolicy Czech; 2 II 1792 wyszła za mąż za basistę G. Campi. W Pradze rozpoczęła świat. karierę śpiewaczą. Zdobyła szczególne uznanie w operach Mozarta w partiach Hrabiny („Wesele Figara"), Donny Anny („Don Juan"), Królowej Nocy („Zaczarowany flet"); Mozart, zachwycony jej głosem i techniką, specjalnie dla niej napisał brawurową arię, której poza nią żadna z ówczesnych śpiewaczek nie była w stanie dokładnie wykonać. Z Pragi przeniosła się do Wiednia i 13 VI 1801 śpiewała partię Klary („Aleksander") na otwarcie Theater an der Wien. Do kwietnia 1818 była primadonną opery cesarskiej (występowała na obydwu scenach). F. Paer napisał dla niej operę „Sardzino”. Jako śpiewaczka świat. sławy odbyła w 1817 i 1820 tournee artyst. po Europie, w czasie którego śpiewała również w Krakowie, Lwowie i Warszawie (16 IX 1820 partię Amenaidy - „Tankred” i 23 IX na koncercie; po występach otrzymała od cara Aleksandra I pierścień brylantowy). J.T.S. Jasiński pisał wówczas o niej: „Głos prześliczny, równy, umiejętnie prowadzony, połączony z nadzwyczajną łatwością, stanowi główną zaletę tej artystki”. W 1821 występowała jeszcze w Pradze, Berlinie i Warszawie.
      Była uważana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek swego czasu w Europie. Skala jej sopranu obejmowała trzy oktawy: od altowego ,g” do wysokiego „f”. Podziwiano piękno i giętkość jej głosu oraz nadzwyczajnie wyrobioną koloraturę, a jej tryle porównywano z kunsztem A. Catalani. Z ważniejszych partii operowych C. należy jeszcze wymienić Marię („Łaska imperatora") i Konstancję („Uprowadzenie z seraju").

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.76186.1

    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 25.04.2024.
    © 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.138.138.144