Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M August Padyga (ID: teatr.79525.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 949.360 (top 80%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1820
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1820
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1820-
   Zaloguj się
?1820-
|    |
2    3



|
August Padyga, człowiek teatru, 1849-1902

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • żona (ślub: w roku 1879, Lublin św. Jan (Katedra) (obecn. woj. lubel.), ): Zaloguj się, człowiek teatru ca 1855-1878/ , (Rodzice : Zaloguj się ?1820- & Zaloguj się ?1830-)
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      PADYGA August (18 VI 1849 lub 1847 Warszawa - 24 I 1902 Łęczyca), dyrygent, dyr. teatru
      Był synem Feliksa P. i Joanny ze Szwarców, mężem => Walentyny Szlader. Początkowo uczył się śpiewu w Piotrkowie w kościele ewangelickim. Był kapelmistrzem w następujących prowincjonalnych zespołach teatr.: w 1873 u P. Ratajewicza w Piotrkowie, w 1873-75 u J. Grabińskiego, m.ir. w Lublinie (sez. 1873/74) i w warsz. t. ogr. Tivoli (1875), w 1874 (luty-marzec) także u W. Dębskiego w Kielcach, w sez. 1875/76 i w lecie 1876 u M. Krauzego w Kielcach, Radomiu, Siedlcach, Łomży, Suwałkach, w lecie 1877 w warsz. t. ogr. Arkadia, w sez. 1877/78 u B. Kremskiego i H. Wójcickiego w Płocku, a w 1 878 we Włocławku. 1 V 1879 w Lublinie ożenił się z aktorką Walentyną Szlader. Od 1878 do 1880 był kierownikiem muz. t. w Lublinie. Od 1880 działał w Kaliszu; był tu dyrygentem teatr., za dyr. J. Puch-niewskiego, J. Grabińskiego, A. Trapszy i w 1883-84 nauczycielem śpiewu w tutejszym Tow. Muzycznym. W styczniu 1886 i zapewne w sez. 1886/87 był dyr. w Łowiczu. W latach następnych znowu był kapelmistrzem w t. prowincjonalnych, m.in. w 1895 w Siedlcach i 1896 w Lublinie. Dyrygował przeważnie operetkami, a także i operami, m.in. „Verbum nobile” i „Halką”. Był autorem muzyki do wielu sztuk, m.in. do „Wnuka Tumrego”. Po 1896 był nauczycielem śpiewu i muzyki w seminarium nauczycielskim w Łęczycy i kapelmistrzem tutejszej orkiestry strażackiej.

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.79525.1
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.81418.4

    źródła:
    - ślub: Akt małżeństwa: Lublin (św. Jana) (obecn. woj. lubel.), rok 1879, nr aktu 57 [indeks na http://lubgens.eu/] https://szukajwarchiwach.pl/35/1859/0/2.4/62/skan/full/FuSzm8BwkzgbC38kwC_MRA [podgląd]
    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
    © 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.14.132.123