Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowska, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Leon Różański (ID: teatr.80868.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autorki zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiej (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autorka za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż jej!

Ranking WGM: 869.729 (top 73%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1830
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1830
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1830-
   Zaloguj się
?1830-
|    |
2    3



|
Leon Różański, człowiek teatru, 1856-1900

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • żona (ślub: około 1890): Zaloguj się, artykuł w Nekrologii 1870-1928
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      RÓŻAŃSKI Leon, właśc. Marchefkay (1856 - 16 X 1900 Kalisz), aktor
      Pochodził z rodziny węgierskiej, był synem Leona M. i Marianny z Mrozków, mężem - Emilii R. W sez. 1877/78 grywał w t. krak. role epizodyczne. W 1879 występował u J. Piaseckiej w Szczawnicy i Tarnowie, w 1882 u H. Lasockiego w Nowym Sączu, w 1884 u A. Kattnera w Złoczowie, a w 1887 w Myślenicach i Rabce, w 1888 u A. Benzy w Rzeszowie i u J. Piaseckiej w Sanoku, w 1889 u S. Lasockiej w Tarnowie. W 1892-95, a może i dłużej, grał w Stanisławowie w zespole L. Kwiecińskiego, potem W. Antoniewskiego; z zespołem stanisławowskim wyjeżdżał też na występy, m.in. do Stryja i Krynicy. W 1898 występował w t. lwów., a od stycznia 1899 w warsz. t. Odeon (dyr. Z. Przybylski). W 1900 został zaangażowany do zespołu J. Myszkowskiego w Kaliszu, ale zmarł na początku sezonu. Był aktorem charakterystycznym, grał m.in. Szwarcenkopfa („Małka Szwarcenkopf"), Kościuszkę („Kościuszko pod Racławicami"), Lepiuka („Chata za wsią” J.K. Galasiewicza i Z. Mellerowej), Napoleona („Madame Sans Gene"), Klaudiusza („Hamlet").

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.80865.2
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.80868.1
      n.61254a Nekrologia Minakowskiej (61254)

    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiej, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Maria Jadwiga Minakowska, Wielka genealogia Minakowskiej (Wielcy.pl), wydanie z 03.05.2025.
    © 2002-2025 Dr Minakowska Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 3.148.221.222