Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Stanisław Malinowski (ID: psb.16723.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 455.096 (top 38%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, oficer Powstania Listopadowego (1830-1831), student Uniwersytetu Warszawskiego (1829)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Stanisław Malinowski, bohater PSB, 1812-1890

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 19 str. 361: psb.16723.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 435): Malinowski Stanisław, Wydział Filozoficzny, sekcja Med., Fil., wpis 5 IX 1829
    Ur. w biednej rodzinie szlacheckiej w Rakowcu pod Rako-wem. W szkole kieleckiej, którą ukończył z odznaczeniem, był kolegą Piotra Ściegiennego, Stanisława Ropelewskiego i Antoniego Cyprysińskiego. Po roku studiów na Wydziale Lekarskim przeniósł się na Wydział Filozoficzny. Jako ochotnik w kampanii 1831 doszedł do stopnia porucznika w 9 P. Piechoty Liniowej i w 1 P. Strzelców Pieszych. Po upadku powstania przebywał w Krakowie, utrzymując się z nauczycielstwa w zakładzie wychowawczym Ludwika Królikowskiego i kontynuował studia. Brał czynny udział w konspiracji galicyjskiej, związany z partyzantką Zaliwskiego. W 1835 był członkiem Związku Republikanów Słowian, potem Zboru Krakowskiego Stowarzyszenia Ludu Polskiego jako przedstawiciel radykalnego jego kierunku; w 1836 sekretarz Zboru Głównego Stowarzyszenia działał pod nazwiskiem Bem. Był czynny w agitacji na wsi i wśród młodzieży studenckiej, ciesząc się dużym szacunkiem. W 1837 współtwórca tajnego radykalnego Związku Powszechnej Konfederacji Narodu Polskiego, przemianowanej na Związek Mazurski, a w 1838 w Związek Kosynierów w Galicji. Występował też pod pseudonimem Bem, Dobrowik, Krzew oraz Stanisław Szonert. Zmuszony do opuszczenia Galicji, od 1838 przebywał we Francji. Mieszkał w Paryżu, w 1839 w Strasburgu, potem w Poitiers, w 1842 przeniósł się ponownie do Paryża. Członek Komisji Korespondencyjnej Zjednoczenia, w październiku 1844 wstąpił do sekcji paryskiej Tow. Dem. Pol. Od stycznia 1845 wykładał w Szkole Polskiej w Batignolles. W 1846-1848, po śmierci jej dyrektora Hipolita Klimaszewskiego, był tymczasowym dyrektorem szkoły, a od 1853 przez 37 lat do śmierci jej dyrektorem, poświęcając całe swe życie wyłącznie wychowaniu młodzieży polskiej na emigracji. Rząd francuski odznaczył go palmami akademickimi i stopniem oficera wychowania publicznego. W 1856 podpisał akt odrzucający amnestię. W czasie powstania styczniowego współpracował z Komisją Wojenną Rządu Narodowego. W latach późniejszych był członkiem Stow. Podatkowego oraz Tow. Czytelni Polskiej. Jako dyrektor Szkoły Batignolskiej zerwał ze swym wcześniejszym radykalizmem i przeszedł do obozu konserwatywnego. Zmarł w Paryżu i został pochowany we wspólnym grobie polskim na cmentarzu Montmorency.
    Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: MALINOWSKI Stanisław - w powstaniu ppor. 1 psp.

źródła:
- pogrzeb: http://www.tombeauxpolonais.eu/content/malinowski-stanis%C5%82aw-1812-1890
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 26.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.128.199.88