Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Władysław Franciszek Cichoracki (ID: teatr.18005.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 1.134.478 (top 95%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1870
  • zmarł
 
  • Zaloguj się
  • Urodzona prawdopodobnie w roku 1870
  • zmarła
rodzice Zaloguj się
?1870-
   Zaloguj się
?1870-
|    |
2    3



|
Władysław Franciszek Cichoracki, człowiek teatru, 1899-1967

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1900-1980”, t. II, PWN Warszawa 1994:

    CICHORACKI Władysław Franciszek, pseud. Wołodia Tichonow (3 VIII 1899 Starogard - 10 II 1967 Bydgoszcz), aktor, tancerz
    Był synem Franciszka C. i Wilhelminy z Maczyńskich, mężem aktorki i tancerki Stefanii Cichorackiej. Uczył się w szkole niem. w Starogardzie, a od 1915 w szkole handlowej w Berlinie. Od 1917 występował w berlińskiej Metropol-Operette, pocz. jako statysta, potem chórzysta; równocześnie uczył się w szkole baletowej oraz statystował w niemych filmach niemieckich. W 1919 przyjechał do Polski i zamieszkał w Starogardzie. W 1923 zaangażował się do teatru w Inowrocławiu. Od 1924 do 1927 występował jako aktor w zespołach prowadzonych przez J. Otrembskiego na scenach Grudziądza, Inowrocławia i Leszna a także w objazdach; grał wówczas m.in. takie role, jak: Kusy („Zaczarowane koło"), Kisz („Czardaszka"), Ekonom („W noc lipcową"). W 1927-31 występował jako tancerz w ros. zespole im. Andrejewa; używał wtedy pseud. Wołodia Tichonow. W 1931 występował krótko w żydowskim T. im. Kamińskiego w Warszawie. W 1932-36 występował wraz z żoną w duecie tanecznym w objazdach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Lwowie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Łodzi; w 1937 wyjechali na występy na Węgry, do Jugosławii, Rumunii, Grecji i Egiptu. Okres II wojny świat. spędził w kraju; trudnił się handlem; do 1943 był też impresariem biura artystów w Warszawie. W 1945 wstąpił do I Dywizji Wojska Pol. im. T. Kościuszki; należał wtedy do zespołu t. frontowego. Po demobilizacji zaangażował się w sez. 1945/46 do T. Dramatycznego Marynarki Wojennej w Gdyni (opracowywał choreografię przedstawień muzycznych). W sez. 1946/47 i 1947/48 występował na scenie T. Polskiego (nast. Miejskiego) w Bydgoszczy, w sez. 1948/49 w T. Ziemi Pomorskiej w Toruniu, od 1949 w połączonych T. Ziemi Pomorskiej na scenach Bydgoszczy i Torunia, od 1961 znowu w T. Polskim w Bydgoszczy. W 1950 zdał w Poznaniu eksternistyczny egzamin aktorski i uzyskał uprawnienia aktora zawodowego. Od września 1966 przeszedł na emeryturę.
    Po II wojnie świat. utrwaliły się w pamięci widzów przede wszystkim jego role komediowe, bowiem „komediowy, a bardziej jeszcze farsowy typ talentu Cichorackiego zjednywał mu na ogół sympatię wszędzie tam, gdzie się tylko pojawił” („Pomorze"). Należały do nich m.in.: Autolikus („Opowieść zimowa"), Dyndalski („Zemsta"), Karp („Las"), Argan („Chory z urojenia"), Lubin („Grzegorz Dyndała"), Belzebub („Igraszki z diabłem"), Wygodnicki („Klub kawalerów"), Grumio („Poskromienie złośnicy") oraz Merriman („Brat marnotrawny"). Przez wiele lat prowadził w zakładach pracy ogniska baletowe i pracował z aktorami-amatorami.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 2: teatr.18005.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 22.09.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.144.15.43