Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Stefan Tureczek (ID: teatr.38473.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 935.651 (top 78%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater Wiki, człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Stefan Tureczek, bohater Wiki, 1875-1945

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    TURSKI Stefan, właśc. Tureczek (26 XII 1875 - 5 I 1945 Kraków), aktor, reżyser, dyr. teatru
    Był prawdopodobnie mężem - aktorki T. Debiutował w Parku Krakowskim (1897), potem występował w Stanisławowie, w sez. 1898/99 w zespole J. Grodzickiego i W. Powiadowskiego, m.in. w Stanisławowie, Tarnopolu, Brodach, Nowym Sączu, w 1899-1900 w zespole A. Mullera w Ropczycach, Dębicy, Pilznie, Tuchowie, Grybowie, Starym Sączu, Szczawnicy, Zakopanem, w 1901-08 w t. pozn., w 1908-11 w T. Ludowym w Krakowie. Jesienią 1911 kierował zespołem, m.in. w Jaśle, Gorlicach, Krośnie, Sanoku, Samborze, Brzeżanach, Tarnopolu, Rzeszowie. W lecie tego roku i w lecie 1912 występował w T. Ludowym w Parku Krakowskim. W sez. 1912/13 prowadził zespół wystawiający na prowincji gł. jego sztuki, m.in. „Krowoderskie zuchy”, „Przedmiejskie zalecanki”, „Synową z suteryn”, „Lolę z Ludwinowa”. Od września do grudnia 1912 zespół odwiedził m.in. Bochnię, Brzesko, Tarnów, Nowy Sącz, Strzyżów, Łańcut, Gorlice, Jasło, Krosno, Sanok, Dolinę, Stanisławów, Stryj, Kołomyję, Horodenkę, Śniatyn, Zaleszczyki, Czortków, Buczacz, Jarosław, Rawę Ruską, Przeworsk, Rzeszów, Wadowice, Bochnię, Białą, Żywiec. W sez. 1913/14 zespół T. występował m.in. w Stryju, Kołomyi, Tłumaczu, Buczaczu, Czortkowie, Husiatynie, Tarnopolu, Zbarażu, Przemyślu, Łańcucie, Jarosławiu, Tarnobrzegu, Mielcu, Dębicy, Brzesku, Bochni, Wadowicach, Żywcu, Gorlicach, Sanoku, Samborze, Borysławiu, Stryju, Drohobyczu, Kałuszu, Trembowli, Brodach, Tarnowie. W lutym 1914 T. występował w zespole operetkowym w Lublinie i Krakowie. Od 1 III do 6 XI 1914 kierował T. Ludowym w Parku Krakowskim, potem przy ul. Rajskiej. Przedstawienia rozpoczęły się 12 IV, a zawieszono je z powodu ewakuacji Krakowa. W sez. 1914/15 T. występował w t. pol. w Wiedniu. W 1919-21 prowadził własny zespół, m.in. w Cieszynie (wrzesień 1919; czerwiec, wrzesień, październik 1920; lipiec 1921), w 1921-26 należał do zespołu t. Bagatela w Krakowie, a po jego zamknięciu od 1926 do 1939 do zespołu T. im. Słowackiego w Krakowie, gdzie także reżyserował. Był zdolnym aktorem charakterystycznym, często występował również w repertuarze wodewilowym. Do bardziej znanych jego ról należały: Ben Akiba („Uriel Akosta"), Maksymilian Moor („Zbójcy"), Gaspard („Dzwony kornewilskie"), Aleksander („Nitouche"), Antek Majcherek („Królowa przedmieścia"), Felek („Krowoderskie zuchy"), Striese (Porwanie Sabinek), Ignacy (Popychadlo), Czepiec, Ksiądz (Wesele), Stary Wiarus („Warszawianka"), Dziad („Sędziowie"). 12 XII 1936 na scenie T. im. Słowackiego obchodził jubileusz czterdziestolecia pracy artyst. w czasie przedstawienia „Krowoderskich zuchów”, w którym sam nie brał udziału. Uznawany był również za dobrego i energicznego reżysera; reżyserował w T. Ludowym zarówno za dyr. E. Rygiera, jak i własnej. Komedie i wodewile jego autorstwa cieszyły się dużym powodzeniem, także po II wojnie światowej.

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.38473.1

źródła:
- urodzenie: https://www.wikidata.org/wiki/Q9345405
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 22.09.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 3.139.80.209