Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Zygmunt Tokarski (ID: teatr.38642.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 1.134.829 (top 95%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

ilustracja
 
rodzice Zaloguj się
ca 1863-
   Zaloguj się
ca 1874-
|    |
2    3



|
Zygmunt Tokarski, człowiek teatru, 1892-1939

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    TOKARSKI Zygmunt (28 III 1892 Lublin - 30 XI 1939 Warszawa), śpiewak, tancerz, aktor
    Był synem Kazimierza T. i Józefy z Czachowskich. Uczył się w gimn. w Sandomierzu, skąd został wydalony w 1905 z „wilczym biletem” za udział w strajku szkolnym. Później uczył się w Warszawie. Od 1909 pracował zarobkowo w różnych zawodach, najdłużej jako drogista w Radomiu i Warszawie. Występował w tym okresie w amatorskich zespołach dram. a także w chórach (m.in. w Radomiu i Warszawie). Śpiewu uczył się w tym czasie u A. Ostrowskiego. Zawodowo występować zaczął jako śpiewak w kinach i kabaretach, m. in. w 1919 w warsz. t. Sfinks. W 1919 został zaangażowany do T. Wielkiego w Warszawie i 10 XI tego roku wystąpił tu po raz pierwszy w operze „Fidelio”. Początkowo śpiewał niewielkie partie w operach, występował także w balecie - wykonywał m.in. z powodzeniem takie role jak: tyt. w „Panu Twardowskim” L. Różyckiego, Kramarz-Czarodziej („Bajka"). Studia wokalne uzupełniał w tym okresie u S. Boguckiego i E. Mossakowskiego. Wkrótce śpiewał w operach odpowiedzialne partie barytonowe i basowe, takie jak: Masetto („Don Juan"), Bartolo („Cyrulik sewilski"),Maciej („Straszny dwór"), Surin („Dama pikowa"), Alberyk („Zygfryd"), Zuniga („Carmen"), Dyndalski („Zemsta za mur graniczny"), Antonio („Wesele Figara"), zwracając uwagę dobrym opracowaniem aktorskim ról. W operze warsz. występował stale do 1930. Potem opuścił scenę operową i od 1931, nadal w Warszawie, występował: w rewiach w t. Banda, a w 1932 w operetkach w T. Nowości. W 1932-34 występował w operetkach w warsz. t. 830; z powodzeniem wykonywał m. in. takie role jak: Wielki Książę („Carewicz"), Jimmy Smith („No, no, Nanette"). W drugiej poł. 1934 występował w T. Ateneum. W tym czasie przeszedł zdecydowanie do dramatu, i tu zyskując uznanie krytyki i publiczności w wielu pierwszoplanowych rolach. W sez. 1934/35 występował w T. Kameralnym w Częstochowie, w sez. 1935/36 w T. Miejskim im. Orzeszkowej w Grodnie oraz w T. Województwa Białostockiego w objazdach, w sez. 1936/37 w T. Miejskim w Łodzi, w sez. 1937/38 i 1938/ 39 w T. Polskim w Katowicach.Ważniejsze role dram.: Odys („Powrót Odysa"), Wistowski („Grube ryby"), Ferrand („Gołębie serce"), Gospodarz („Wesele"), Otto Kringelein („Ludzie w hotelu"), Proboszcz z Sableuse („Proboszcz wśród bogaczy"), Skid („Artyści), Juhas („Gałązka rozmarynu").

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.38642.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 23.09.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 18.191.147.77