Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Seweryn Zamoyski (ID: teatr.82323.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 1.137.123 (top 95%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


człowiek teatru

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Seweryn Zamoyski, człowiek teatru, ?1838-1885

Uwagi

  • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

    ZAMOJSKI Seweryn, pseud. S. Ziomek (działał od 1858 - zm. 28 V 1885 Kulparków), aktor, śpiewak
    K. Estreicher mylnie podaje jego imię Stefan. W 1858-60 był statystą w t. krak. i brał udział w wyjazdach zespołu do innych miast. Następnie występował w zespole K. Łobojki w Nowym Sączu (1861), Samborze, Stanisławowie, Brodach (1862), od jesieni 1864 w t. krak.; debiutował w roli Pieprzyka („Skalmierzanki"). W tymże roku z zespołem krak. przybył do Lwowa, gdzie występował do 1868 (w 1867 był z zespołem lwow. w Lublinie). W 1868 i 1869 występował w zespole A. Trapszy w Kaliszu. Następnie wyjechał do Warszawy i 22 I 1870 debiutował w WTR w roli Cześnika („Zemsta"), potem Wilczury („Szlachectwo duszy"), Szczoteczki („Bursze") i Barona le Log („10 cór na wydaniu"). Występy te nie spotkały się jednak z dobrym przyjęciem. Wg opinii J.T.S. Jasińskiego „było przejęcie się, zrozumienie, wydanie odpowiednie, walczyły tylko prawda z przesadą i przesada widoczne odniosła zwycięstwo”. Wyjechał więc do Krakowa, gdzie zaangażowany od kwietnia 1870, występował do końca października 1873. W listopadzie 1873 wyjechał na występy do Poznania i został tam na sez. 1873/74. W maju 1874, po rozwiązaniu zespołu Z. Jarczewskiego Z. zorganizował z aktorów pozn. Działowe Towarzystwo Dramatyczno-Operowe, które 20 V tego roku pod jego kier. wyjechało do Kalisza, a następnie do Łodzi, gdzie zespół rozwiązano. W lecie tego roku Z. występował w Ciechocinku, a jesienią 1874 przeniósł się do Lwowa, gdzie 4 XII debiutował w roli Popolaniego („Sinobrody"). Początkowo występował w operetkach, np. jako Kalchas („Piękna Helena"), potem przeszedł do ról komediowych w dramatach. „Już sama indywidualność artysty - pisał S. Pepłowski - który był uosobionym typem hreczkosieja, humor jego naturalny, serdeczny i niespożyta werwa zwróciły nań uwagę”. Do 1884 był jednym z ulubionych komików t. lwow., najlepszy w typach jowialno-szlacheckich. W 1882 wyjechał na gościnne występy: 15-27 VII grał w Lublinie, 7-29 VII w WTR. Ostatni jego występ w t. lwow. odbył sie 14 I 1884 w roli Bartka Zięby („Plotkarz"). Wkrótce zaczął zdradzać objawy choroby umysłowej i musiał ustąpić ze sceny. Role: Ignacy („Marcowy kawaler"), Major („Damy i huzary"), Radost („Cudzoziemczyzna"), Smakosz („Przyjaciele"), Ciaputkiewicz („Grube ryby"), Turcza („Artykuł 264"), Damazy („Pan Damazy"), Klapkiewicz („Przed ślubem"), Król („Książę Niezłomny"), Lech („Lilla Weneda").

    „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.82323.1

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 22.09.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie

Thank you for using
my website Sejm-Wielki.pl

This is part of The Great Minakowski Genealogy (Wielcy.pl), which contains the genealogy of 1,200,000 people from the Polish elite from the Middle Ages to Today.

What you see here is the free portion (about 12%).
Please support me so that it can continue to be available for free.

Just subscribe to the full version (Wielcy.pl) and this window will not appear.

Marek Jerzy Minakowski

1-year subscription (79 zł)
lifetime subscription (390 zł)

log in if you already have an account here

Close this window for now

IP: 3.147.72.74