Lista i numeracja grobów na podstawie materiałów inwentaryzacyjnych dostępnych na stronach Miasta Stołecznego Warszawy i stanowiących informację publiczną. Identyfikacja osób w genealogii - Marek Jerzy Minakowski.
Jest tu grobów 159.
- rząd 1, miejsce 1: Emilja Sponar [inw. 54350] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 2: Maria Wesołowska [inw. 54351] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 3: Halina Gralińska [inw. 54352] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 4: Franciszek Pawłowski [inw. 54353] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 5: Konstancja Wojnowska [inw. 54354] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 6: Adam Kłosowski [inw. 54355] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 7: Marcin Stępień [inw. 54356] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 8,9: Pole Grobowe [inw. 54357] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 10: Franciszek Karski [inw. 54358] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 11,12: Kostrzewscy [inw. 54360] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 13: Anna Kopczyńska [inw. 54362] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 14,15: Feliks Bojarski [inw. 54364] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 16: Pole Grobowe [inw. 54366] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 17: Bolesław Falkowski [inw. 54367] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 18: Ludwika Czerwińska [inw. 54368] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 19: Maria Terlecka [inw. 54370] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 20: Anonim [inw. 54372] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 21: Konstancja Sadowska [inw. 54374] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 22: Anonim [inw. 54375] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 23: Karol Pestkowski [inw. 54377] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 24: Lucio Zakrzewski [inw. 54378] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 25: Adam Zdzisław Baranowski [inw. 54379] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 1, miejsce 26: Jadwiga Chrzastowska [inw. 54380] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 27: Anna Zarecka [inw. 54382] (mat. inw.)
- rząd 1, miejsce 28,29,30: Wikarscy [inw. 54384] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 1: Emanuel Skrzyszowski [inw. 54386] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 2: Jerzy Baranowski [inw. 54392] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 3: Jan Żłobicki [inw. 54394] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 4: Józef Taszyński [inw. 54398] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 5: Władysław Starża-Majewski [inw. 54407] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 6: Piotr Zawiszewski [inw. 54413] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 7: Barczewscy [inw. 54418] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 8: Wysakowscy [inw. 54421] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 9: Marian Wójcik [inw. 54424] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 10: Leon Brandysiewicz [inw. 54427] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 11: Wojciech Kolasiński [inw. 54431] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 12: Anonim [inw. 54434] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 13: Aleksandra Gurowska [inw. 54438] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 14: Lucjan Salatyński [inw. 54441] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 15: Pole Grobowe [inw. 54445] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 16: Maria Neugebauer [inw. 54446] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 17: Wojtuś Sołtan [inw. 54464] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 18: Marja Obrębska [inw. 54468] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 19: Aleksander Truszkowski [inw. 54470] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 20: Mieczysław Makowski [inw. 54474] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 21: Roman Przybylski [inw. 54477] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 22: Stanisława Remiszewska [inw. 54480] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 23,24: Leon Rydzewski [inw. 54488] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 25: Teofil Szmitkowski [inw. 54490] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 26: Juljusz Gawlik [inw. 54492] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 27: Izabella Filleborn [inw. 54494] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 28: Ignacy Gawlik [inw. 54496] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 2, miejsce 29: Pelagia Ratajczak [inw. 54507] (mat. inw.)
- rząd 2, miejsce 30: Anonim [inw. 54584] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 1: Wiesław Leon Warda [inw. 54387] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 2: Tadeusz Kurella [inw. 54391] (mat. inw.)
- Tadeusz Kurella (ID: sw.1045054), artykuł 67011 w Nekrologii ~1870–1932 (r.: Juliusz i Julia Wawnikiewicz) × Halina Janina Thonnes
- rząd 3, miejsce 3: Pole Grobowe [inw. 54393] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 4: Maria Kostka [inw. 54395] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 5: Jan Makowski [inw. 54397] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 6: Anonim [inw. 54400] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 7: Anonim [inw. 54404] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 8: Pole Grobowe [inw. 54409] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 9: Zofia Jaworowiczowa [inw. 54410] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 10: Pole Grobowe [inw. 54412] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 11: Anonim [inw. 54415] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 12: Pole Grobowe [inw. 54416] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 13: Anonim [inw. 54417] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 14: Marianna Kowalska [inw. 54420] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 15: Henryk Iwanicki [inw. 54423] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 3, miejsce 16: Jadwiga Łupińska [inw. 54426] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 3, miejsce 17: Jan Musiałowicz [inw. 54429] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 18: Juljusz Łypaczewski [inw. 54432] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 19: Stefanja Żurowska [inw. 54436] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 20,21: Eugeniusz Sączewski [inw. 54442] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 22: Maria Nowak [inw. 54447] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 23: Zygmunt Skowron [inw. 54451] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 24: Antoinette Galley De Fribourg - Suisse [inw. 54460] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 25: Pole Grobowe [inw. 54462] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 26: Zofia Rychlik [inw. 54466] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 27: Pole Grobowe [inw. 54469] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 28: Stefan Pasek [inw. 54471] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 29: Jaruś i Zosia Grzymała- Zaborowscy [inw. 54475] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 3, miejsce 30: Wincenty Łukomski [inw. 54481] (mat. inw.)
- rząd 3, miejsce 31: Tyburcowie [inw. 54484] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 4, miejsce 1: Jan Gawinek [inw. 54389] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 2: Anna Dorosiewicz [inw. 54402] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 3: Romuald Kasprzak [inw. 54408] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 4: Ewa Olszewska [inw. 54430] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 5: Jan Ziemski [inw. 54444] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 6: Emilja Margasińska [inw. 54448] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 4, miejsce 7: Wieńczysław Hartwig [inw. 54467] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 8: Teodor Milch [inw. 54476] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 9: Szponderowie [inw. 54478] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 10: Jan Borewicz [inw. 54498] (mat. inw.)
- Jan Antoni Borewicz h. wł. (Prus odm.) (ID: sw.74687), 1906–1965 (r.: Stefan i Maria Grabczyńska) × Aldona Świątecka, Zofia Chaberska
- rząd 4, miejsce 11: Czesław Bardadyn [inw. 54555] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 12: Maria Brugier [inw. 54562] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 13: Julian Tarłowski [inw. 54564] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 14: Józef Jagieloński [inw. 54551] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 15: Władysław Nakonieczny [inw. 54502] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 16: Leokadja Paszkowska [inw. 54508] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 17: Zygmunt Jan Rajski [inw. 54516] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 18: Elżbieta Skalska [inw. 54520] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 19: Jan Piotrowski [inw. 54526] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 20,21: Marynowscy [inw. 54568] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 22,23: Maria Piwko [inw. 54570] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 4, miejsce 24: Ludwik Podgórski [inw. 54571] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 25: Andrzej Siemaszko [inw. 54572] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 26: Stefan Jankowski [inw. 54573] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 27: Florentyna Skowron [inw. 54574] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 28: Anonim [inw. 54576] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 29: Maciej Jaworowicz [inw. 54577] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 30: Anonim [inw. 54578] (mat. inw.)
- rząd 4, miejsce 31: Leszek Radzikowski [inw. 54579] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 1: Edward Chrościcki [inw. 54396] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 2: Leopold Zawiszewski [inw. 54399] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 3: Ludwik Markuszewski [inw. 54401] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 4: Siekluccy [inw. 54403] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 5: Pole Grobowe [inw. 54405] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 6: Ignacy Kowalewski [inw. 54406] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- Stanisława Bukowska h. Bończa (ID: sw.48995), 1887–1964 (r.: Adam i Maria Cywińska) × Bronisław Kowalewski h. Dołęga
- rząd 5, miejsce 7: Henryk Jechanowski [inw. 54411] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 8: Stefan Roman Wasiewski [inw. 54414] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 9: Maria Tewiaszew [inw. 54419] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 10: Władysława Smolska [inw. 54422] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 11: Gabryel Waliszewski [inw. 54425] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 5, miejsce 12: Wacława Burdyńska [inw. 54428] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 5, miejsce 13: Anonim [inw. 54435] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 14: Julia Zaborska [inw. 54437] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 5, miejsce 15,16: Bronisława Kulczycka [inw. 54433] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 5, miejsce 17,18,19: Bronisława Czarnecka [inw. 54440] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 20,21,22,23: Marya Kucharska [inw. 54443] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 24,25: Pole Grobowe [inw. 54450] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 26,27: Piotr Nowaczyński [inw. 54452] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 28: Jan Sobociński [inw. 54455] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 29: Konstancja Dudzińska [inw. 54457] (mat. inw.)
- rząd 5, miejsce 30: Nemezjusz Malanowski [inw. 54459] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 1,2,3: Wolscy i Duszakiewiczowie [inw. 54449] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 4: Pole Grobowe [inw. 54454] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 5: Maria Dramińska [inw. 54456] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 6: Piotr Jagniątkowski [inw. 54458] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 7,8: Antoni Sitkiewicz [inw. 54461] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 9: Helena Leszczyńska [inw. 54463] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 10: Filip Lipski [inw. 54465] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 11: Lolek Klawe [inw. 54472] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 12: Helena Jamiołkowska [inw. 54473] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 13: Jan Bajer [inw. 54479] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 14: Anonim [inw. 54482] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 15: Anonim [inw. 54483] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 16: Lea Gościniak [inw. 54485] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 17: Mieczysław Hubert Jodkowski [inw. 54486] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 18: Haneczka Waliszewska [inw. 54487] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 19: Edward Mettler [inw. 54489] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 20: Jakób Gromadzki [inw. 54491] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 21: Szczepkowscy [inw. 54493] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 22: Antoni Kamiński [inw. 54495] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 23: Anonim [inw. 54497] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 24,25: Żebrowscy i Bielscy [inw. 54569] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 26: Białobrzescy i Zielińscy [inw. 54575] (mat. inw.)
- rząd 6, miejsce 27: Agnieszka Zgodzińska [inw. 54580] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
- rząd 6, miejsce 28: Majewscy [inw. 54581] (mat. inw.)
- (Kliknij by się zalogować — wymagany abonament Wielkiej Genealogii Minakowskiego)
Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!
Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.
Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy,
politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL,
uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi