Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Kazimierz Owsiński (ID: psb.21348.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 455.157 (top 38%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB i Wiki, człowiek teatru

ilustracja

Rodzice

  • Zaloguj się
  • Urodzony prawdopodobnie w roku 1720
  • zmarł
 
rodzice Zaloguj się
?1720-
   ? ?
|    |
2    3



|
Kazimierz Owsiński, bohater PSB, 1752-1799

śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków

ilustracja
  • żona (ślub: w roku 1774): Zaloguj się, bohater Wiki 1751-1775
  • Uwagi

    • „Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965”, t. I, PWN Warszawa 1973:

      OWSIŃSKI Kazimierz (1752 woj. krakowskie - 13 V 1799 Lwów), aktor, dyr. teatru
      Był mężem => Julii Sikorskiej. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Do szkoły uczęszczał w Krakowie. W 1768 przerwał naukę i przystąpił do konfederacji krakowskiej. Następnie służył na dworze prymasa G. Podoskiego, wyjeżdżając z nim prawdopodobnie często za granicę (m.in. do Gdańska, Hamburga, Drezna, Pragi, Wiednia, Paryża). W 1774 zaangażował się do zespołu T. Narodowego w Warszawie. Debiutował w roli Nizińskiego („Dumny"). Publiczność „dostrzegła w nim wiele obiecującą zdatność” (W. Bogusławski). Szybko zdobył dużą popularność i objął role pierwszych amantów. W 1780 uczestniczył w zatargu aktorów z M. Bisestim i jako „herszt” został nawet osadzony w więzieniu.W lipcu wyjechał z zespołem A. i T. Truskolaskich do Lwowa i występował tam do 1783. W listopadzie powrócił do Warszawy, aby ją opuścić ponownie w czerwcu 1784. Uczestniczył w występach zespołu W. Bogusławskiego w Grodnie i Dubnie. Od grudnia tego roku do 1787 występował w T. Narodowym w Warszawie, w 1787-90 w Krakowie, a po powrocie do Warszawy do 1794 znowu w T. Narodowym. Po wyjeździe Bogusławskiego z Warszawy od lutego do czerwca 1795 kierował małym zespołem występującym w t. na placu Krasińskich. W lipcu przeniósł się do Lwowa i występował tam już do końca życia.
      Uznawany był przez współczesnych za najwybitniejszego pol. aktora. Wg W. Bogusławskiego był „średniej ciała postaci, ani chudy, ani zbyt tłusty. Oczy duże, niebieskie, w czasie gry dziwnej nabierały żywości. Twarz długa, bardziej męska niżeli powabna, pełna była mocnych wyrazów, co sprawiało, że równie w tragicznej jako i komicznej grze doskonale różne wyobrażał odmiany. Poruszenia jego ciała były poważne, gesta rąk, osobliwie w tragedii, krótkie lecz silne. Głos jego brzmiący a razem przyjemny, przenikał duszę i wzbudzał nadzwyczajne jakieś omamienie [...]. Przy pierwszych wystawieniach nowych sztuk widać było w roli jego przygotowanie, przy powtórzonych grał często wcale inaczej. Zdawało się wtedy, że dopiero w czasie gry inną grę tworzył, a że i ta równie dobrą była, dowodziło to w nim prawdziwy geniusz, który nie miał granic talentu”. Grał m.in. Wilsona („Fabrykant londyński"), Henryka VI („Henryk VI na łowach"), Klaudiusza („Hamlet"), Strabona („Demokryt"), Solimana („Soliman II, czyli Trzy sułtanki"), Polifonta („Meropa"), Don Bazylia („Cyrulik sewilski"), Fircyka („Fircyk w zalotach"), Króla („Król w kraju rozkoszy"). Kreacją była rola Bewerleja („Bewerlej, czyli Gracz angielski"): „Sławnym było wejście jego w piątym akcie tej sztuki, kiedy osadzony w więzieniu, umyśliwszy zakończyć męki swoje trucizną, wchodził, udaną spokojnością pokrywając okropny zamiar, który wszelako przerażające twarzy jego rysy wydawały... Przy spokojnej twarzy widać było drżącą rękę, która niosła do ust naczynie śmierci.” (W. Bogusławski).

      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.79520.1
      „Słownik biograficzny teatru polskiego” t. 1: teatr.81143.2
      Polski Słownik Biograficzny t. 24 str. 660: psb.21348.1

    ...

    Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
    Baza jest uzupełniana codziennie
    — bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


    Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

    Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

    Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 26.04.2024.
    © 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
    IP: 18.189.14.219